kontrola skarbowa nie musi być wcale straszna. z grant thornton szybko, merytorycznie i niezawodnie przebrniesz przez każdą kontrolę skarbową i podatkową.
na czym polega kontrola podatkowa? jak urząd skarbowy wybiera przedsiębiorców do kontroli? jak się przygotować?
co zrobić, gdy urząd skarbowy popełnia błąd? jak przepisy regulują czas trwania kontroli podatkowej i czy reprezentant w czynnościach kontrolnych naprawdę jest konieczny? michał szczech, junior tax supervisor w rsm poland, w rozmowie z „dziennikiem gazetą prawną” poruszył temat tego, jak podatnicy powinni radzić sobie z organami podatkowymi, które nie dochowują należytej staranności przy rozpoczynaniu postępowań.
czasopisma stanowiące źródło wiedzy dla specjalistów z zakresu księgowości oraz kadr i płac.
kontrola podatkowa, a kontrola celno-skarbowa • kancelaria adwokacka w warszawie - doradztwo podatkowe • sprawy karne skarbowe • adwokat j. ziobrowski •
zaloguj się aby uzyskać dostęp do ponad 10.000 artykułów specjalistycznych
kontrola podatkowa - co powinieneś o niej wiedzieć podczas rozliczania pit. złożenie pit-u w wymaganym terminie nie zawsze oznacza spokój z urzędem skarbowym. zeznania podatkowe przedawniają się dopiero po 5 latach od końca danego roku.
kliknij i zobacz więcej.
europa – system wymiany informacji o vat (vies): jak z niego korzystać. specyfikacje, rejestracja i weryfikacja numeru vat
art. 284a ordynacja podatkowa (ord. podatk.) . § 1. kontrola podatkowa może być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowej kontrolowanemu, gdy czynności kontrolne są niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego ...
czym są czynności sprawdzające i jak bardzo różnią się od kontroli podatkowej? czy warto bać się każdego kontaktu ze strony urzędu skarbowego? na te pytania chcemy odpowiedzieć w poniższym artykule.
wezwania kierowane przez organy podatkowe przysparzają podatnikom wiele pracy i często są wyzwaniem, jeśli chodzi o zakres i termin, w jakim należy przedstawić wyjaśnienie.
ordynacja podatkowa - zagadnienia z zakresu prawa podatkowego tj.: zobowiązania podatkowe, informacje podatkowe, postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa.
witamy na stronie zakładu ubezpieczeń społecznych
kontrola podatkowa ma na celu weryfikację ewentualnych nieprawidłowości, a także dokładną weryfikację podatnika. jak wygląda i jakie prawa mają obie strony?
kontrola podatkowa przeprowadzana przez urząd skarbowy budzi niepokój wielu przedsiębiorców. czy fiskus zawiadamia przedsiębiorcę o kontroli?
chcesz wiedzieć jak czym różni się kontrola podatkowa od kontroli celno-skarbowej. jakie organy prowadzą oba typy kontroli rozliczeń podatkowych? jakimi uprawnieniami dysponują organy krajowej…
kontrola podatkowa może dotyczyć każdego przedsiębiorcy. czy każda kontrola musi być wcześniej zapowiedziana? jakie prawa ma przedsiębiorca podczas przeprowadzania kontroli w jego firmie? przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
kontrola podatkowa rozpoczyna na ogół proces weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatnika z fiskusem. proces ten może się zakończyć na tym etapie, ale nie musi. nie musi, jeśli pracownicy urzędu skarbowego doszukają się jakiś nieprawidłowości. wówczas wszczynane jest postępowanie podatkowe.
przeczytaj to! ✅ kontrola w firmie może być sprawowana na podstawie ustawy prawo przedsiębiorców, ordynacji podatkowej lub ustawy o krajowej administracji skarbowej (kas). ustawa prawo przedsiębiorców reguluje kontrolę dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej, ordynacja podatkowa – dotyczącą rozliczeń podatkowych z urzędem, a ustawa o kas – spraw związanych z dużymi nadużyciami lub oszustwami na większą skalę. w zależności od podstawy kontroli, pracownicy skarbówki mają inne prawa i obowiązki.
zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarek
fiskus kontroluje optymalizacje podatkowe w zwykłych postępowaniach, ale też w specjalnych postępowaniach klauzulowych. firmy, które w przeszłości wdrożyły wątpliwe podatkowo rozwiązania, mogą jedn...
ordynacja podatkowa - zagadnienia z zakresu prawa podatkowego tj.: zobowiązania podatkowe, informacje podatkowe, postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa.
kontrole podatkowe prowadzone w firmach przez urzędy skarbowe podlegają ograniczeniom czasowym. urzędnicy muszą respektować roczne limity czasu ich trwania, datę zakończenia danej kontroli wskazaną w upoważnieniu do jej przeprowadzenia oraz termin przedawnienia podatku. jest jednak wiele możliwości przedłużenia ...
kontrola podatkowa w polsce to procedura przeprowadzana przez organy podatkowe w celu zweryfikowania prawidłowości rozliczeń podatkowych podatników. kontrole podatkowe mają na celu zapobieganie nielegalnym działaniom w zakresie podatków, jak również zapewnienie, że podatnicy wypełniają swoje obowiązki podatkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. warto jednak zastanowić się nad tym, kto przeprowadza taką kontrolę podatkową, ile zwykle ona trwa i jak ona szczegółowo wygląda? kontrola podatkowa w polsce zasadą jest, że organy podatkowe pierwszej instancji przeprowadzają kontrolę podatkową…
każdy obywatel, przedsiębiorca, osoba prawna, o ile jest podatnikiem, płatnikiem podatku, bądź jego inkasentem, może stać się podmiotem kontroli podatkowej. postępowanie kontrolne uregulowane jest w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (t.j. dz.u. z 2019 r., poz. 900), dziale vi, art. 281 do art. 292. jaki jest cel kontroli podatkowej? zgodnie z
dowiedz się, czym różni się kontrola podatkowa od postępowania podatkowego. poznaj ich definicje, zasady oraz skutki prawne, jakie mogą wynikać z tych dwóch procedur prowadzonych przez organy podatkowe.
wszczęcie kontroli podatkowej następuje z urzędu. zatem to organ administracji skarbowej wyznacza kontrolowanego oraz podaje zakres przeprowadzenia kontroli. jak przebiega kontrola podatkowa i jakie są obowiązki i prawa podmiotu kontrolowanego? odpowiedź w artykule.
kontrola podatkowa, biuletyn informacji publicznej urzędu miasta poznania
jesteś przedsiębiorcą? możesz zostać poddany kontroli podatkowej. sprawdź, co musisz wiedzieć o kontroli odatkowej i kontroli celno-skarbowej »
termin na przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe wynosi sześć miesięcy. jeżeli organ podatkowy tego nie dokona, nie będzie mógł wydać decyzji i zakwestionować rozliczeń podatkowych podatnika. przepisy nie regulują jednak sytuacji ponownej kontroli podatkowej tych samych rozliczeń. potwierdził to niedawno wojewódzki sąd administracyjny - piszą marta smolorz-mikuła i piotr solka z deloitte legal.
kliknij i dowiedz się więcej.
fiskus musi oddać podatek, który mu się nie należał, z pełnymi odsetkami. tak uznał tsue, tak też będzie w polskich przepisach.
na czym dokładnie polegają czynności kontrolne, jaki jest czas trwania kontroli i jakie dokumenty będą analizowane. poznaj swoje prawa i obowiązki.
kontakt z us nie zawsze musi być kontrolą! zobacz, czym różni się kontrola podatkowa od czynności sprawdzających oraz jakie obowiązki i prawa ma podatnik.
kontrola podatkowa (nie) musi być zapowiedziana - urząd skarbowy powinien uprzedzić przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. w wielu przypadkach jest... - portal podatkowo-księgowy
kontrola podatkowa powinna być zapowiedziana z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. urząd skarbowy nie musi jednak informować podatnika o swoich planach, jeżeli kontrola dotyczy sprawdzenia zachowania warunków zawieszenia działalności gospodarczej, ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej czy zasadności zwrotu vat ...
czasopisma stanowiące źródło wiedzy dla specjalistów z zakresu księgowości oraz kadr i płac.
jak duże przelewy i wpłaty gotówkowe mogą wywołać alarm w urzędzie skarbowym? warto być świadomym tych limitów, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
przedsiębiorco, dowiedz się, czym jest kontrola podatkowa, jaki jest jej zakres i podstawowy cel.
jak zachowywać się podczas kontroli podatkowej? jakie uprawnienia w zakresie kontroli posiada urząd skarbowy? przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy rodo zmienia sposób w jaki przeprowadzania jest kontrola podatkowa przez urząd skarbowy!
pełna pomoc na każdym etapie kontroli podatkowej. zaufaj doświadczonym prawnikom. nie ma sytuacji bez wyjścia! umów się na konsultacje.
ordynacja podatkowa - zagadnienia z zakresu prawa podatkowego tj.: zobowiązania podatkowe, informacje podatkowe, postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa.
otrzymanie protokołu kontroli kończy kontrolę podatkową. warto jednak pamiętać, że jako kontrolowany masz prawo złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu. protokół kontroli kontrola podatkowa zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli. inaczej jest jednak w przypadku kontroli celno-skarbowej, która kończy się wydaniem wyniku kontroli. więcej na ten temat przeczytasz w artykule wynik kontroli celno-skarbowej. protokół kontroli
wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania opisanej w art. 119a ordynacji podatkowej (klauzula antyabuzywna) spowodowało falę kontroli podatkowych u podatników, wykorzystujących w swojej działalności spółki zagraniczne. głównym celem działań fiskusa jest poszukiwanie międzynarodowych struktur optymalizacyjnych i reklasyfikacja pierwotnego sposobu opodatkowania. organy podatkowe próbują używać klauzuli obejścia prawa podatkowego w odniesieniu do praktycznie każdego rodzaju podatku […]